SATIŞ  OFİSİ            

222 99 88

Makaleler

AHD kamera ve AHD Dvr
AHD kamera ve AHD Dvr
AHD kamera ve AHD Dvr

AHD teknolojisi: Herhangi bir gecikme ve kayıp olmadan 500 m mesafeden bir koaksiyel ile 720p/1080p kalitesi. AHD, normal koaksiyel kablo üzerinden 500 m mesafeden herhangi bir gecikme veya kayıp olmadan çalışan HD/FullHD video, ses ve kontrol sinyali aktarım teknolojisidir. Ürünleri, video izleme sistemleri üreticilerinden çoğunun video kaydedicileri ve video kameralarına uygulanabilen Ünlü Koreli şirket NEXTCHIP, AHD teknolojisini geliştiren firmadır.

Video izleme sistemlerinin modern pazarı sizlere, CCTV ve HDCCTV gibi farklı teknolojiler ve teknoloji aileleri ile üretilen geniş bir ekipman seçeneği ve çözümler sunmaktadır. Hepsi sahip olduğu bazı özelliklerle birbirinden farklıdır, görüntüleri birbiri ile uyuşmaz ve hepsinin kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Tek bir teknolojiyi seçemeyecek olmanıza şaşmamak gerekir. Tüm cihazlarda güvenilirlik – kalite – basitlik gibi en optimum denge sağlanmıştır ve teknolojinin çok çeşitlendiği bu pazarda hepsi müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılayacak bir haldedir.

Bu makalede kısaca teknolojileri karşılaştıracağız ve giderek büyük bir önem kazanan AHD’nin üzerinde duracağız.

AHD, normal koaksiyel kablo üzerinden 500 m mesafeden herhangi bir gecikme veya kayıp olmadan çalışan HD/FullHD video, ses ve kontrol sinyali aktarım teknolojisidir. Ürünleri, video izleme sistemleri üreticilerinden çoğunun video kaydedicileri ve video kameralarına uygulanabilen Ünlü Koreli şirket NEXTCHIP, AHD teknolojisini geliştiren firmadır.

AHD teknolojisinin temel özellikleri: 720p/1080p çözünürlükte yüksek görüntü kalitesidir. Teknoloji sinyal oluştururken ve analog sinyalin parlaklık ve renk bileşenlerini bölerken yenilikçi bir tarama sistemi kullanır, bu da bulanıklığın ortadan kaldırılarak renk üretiminin gelişmesine olanak tanır.

Güvenilir ve ucuz bağlantı: AHD veri iletim teknolojisi sadece koaksiyel kablonun kalitesine bağımlı değildir. Bu yüzden kompozit kablo da dâhil olmak üzere herhangi bir kablo, veri iletimi için kullanılabilir. Kalite kayıpları olmadan uzun ağ kabloları döşemeden 500 m mesafeye kadar kalite kayıpları olmadan video verileri iletilir. Hiçbir sinyal gecikmesi yoktur, IP sistemleri için belirleyicidir.

Evrensel uygulama: AHD video kaydediciler üç modda, yani 3 tür video kamera ile çalışabilir: standart analog D1 / 960H, AHD ve IP olanlar. Bu zaten yüklü bir IP’ye ve/veya standart analog video kameraları AHD video kaydediciye bağlamaya olanak tanır. AHD video kaydedicileri var olan bir video izleme sistemine kolayca entegre edilebilir, bu durumda eski Analog video kameralar, sistem modernizasyonunun hızına bağlı olarak herhangi bir zorluk yaşamadan AHD olanlar ile değiştirilebilinir. AHD video kaydedicileri Cloud hizmetleri ve CMS sistemleri ile çalışabilmeyi desteklemektedir bu da sistemin uzaktan kumanda edilmesini sağlar. PTZ cihazlarını yönetmeye olanak tanır, alarm giriş ve çıkışları vardır, yedekleme imkânı tanır ve birkaç video çıkışı vardır.

Dünyanın herhangi bir yerindeyken internet veya intranet ve hatta bazen Ethernet üzerinden sistemi nasıl uzaktan kontrol edebileceğiniz, ayarlayıp, sürdürebileceğiniz, bazı nesneler (sınırlama sadece aynı bilgisayardan aynı anda görüntülenmek istenen görüntülerin miktarıdır, yani, aynı anda 64 kameradan 64’ten fazla video izleyemezsiniz) üzerinden birkaç video izleme sisteminden nasıl kayıt alabileceğiniz gösterilmiştir.

Sabit veya mobil bir operatör cihaz şema içerisinde “Uzaktan kumanda” bloğunda gösterilmiştir. CMS sistemi, masaüstü, dizüstü veya tablet bilgisayarınızda yüklü olmalıdır. Erişim için gerekli olan video kaydedici adresi CMS sisteminde belirtilmiştir. Video kaydediciler, LAN / internet / intranet bağlantısı olan herhangi bir bölgesel cihaza monte edilebilinir.

Ekstra ücret olmadan mevcut sistemin modernizasyonu, Kurulum, temizleme ve bakım kolaylığı vardır. AHD ekipmanın maliyeti, bir standart analog video izleme sistemi ekipman maliyeti ile kolayca karşılaştırılabilinir.

Markalarla uyumluluk: AHD teknolojisini tüm üreticilerin kullanabilmektedir, bu da müşterilerin uyumluluk endişesi yaşamadan dilediği rakip üreticiden AHD ekipmanlarını alabilmesine olanak tanımaktadır.

AHD teknolojisinin temel unsurları: Video kamera kısmında sinyal iyileştirici ve AHD sinyal iletim birimi (ISP+AHD TX) ile birlikte bir görüntü işlemcisi bulunmaktadır. Video kaydedici kısmında ise dijital işlemci için (SoC) gerekli sinyali oluşturan bir ses-video codec bileşeni AHD RX bulunmaktadır.

AHD video izleme sisteminin en önemli unsurları şunlardır:
– Video kameranın bir parçası olarak 1.3 veya 2.0 mega piksel CMOS sensörü, bu ışık akışını hassas kısım olan ve monitör veya televizyonda video görüntüsü üretimi için gerekli olan gerekli elektrik sinyalleri içine iletir. Yüksek kaliteli CMOS sensörler kullanılması tavsiye edilmektedir, örneğin kötü aydınlatılmış bir ortamda (özellikle IR aralığı altında olan) yüksek duyarlılığa sahip olan SINY IMX 238, ya da gece vakti AHD video kameraları. En önemli sensör parametreleri hassasiyet, çözünürlük ve matris boyutudur.

– Video kaydedici kısmında hem ses, video akışı ve diğer sinyalleri almak ve depolama aygıtına kaydetmek için hem de tüm sistemin yüksek kararlılık altında ve video izleme sisteminin operatörün uygun çalışmasını sağlamak için bir SoC dijital işlemci gereklidir.

– Bir video kamera lensi. Yanlış bir lens seçimi görüntü kalitesini belirgin olarak kötüleştirebilir. Bu sayede normalden düşük optik çözünürlük altında, detaylar bulanıklaşır.

AHD video kameralar ile standart CCTV olanlar arasındaki temel fark, yüksek çözünürlüklü bir matristen sinyal alan, parlaklık ve renk bileşenleri bir bölümünü yapan, dijital görüntü işleme ayarlarını yapmanıza olanak sağlayan (gürültü azaltma, arka ışık dengelemesi, hassasiyet, geniş dinamik aralığı, vb), PTZ-kontrol süreçleri, IR aydınlatmasını yöneten, uzun mesafelerde iletim için dijital sinyali analog sinyale dönüştüren ISP+AHD TX fonksiyonel çiftinin yaptığı işlerdir. IP video kameralar AHD olanlardan IP video kameralar uygun olan ve video gecikmesini önleyen video sıkıştırma özelliklerinin olmaması ile farklıdır.

AHD video kaydedici anlamında AHD teknolojisini diğerlerinden farklı yapan AHD RX ses-video codec bileşeninin ana işlevi yerine getirmesidir. CVBS/COMET/AHD sinyallerini koaksiyel bir kablodan alabilir, dijitalleştirme ve kod çözme, renk ve parlaklık bileşenlerinin ayrılmasını, ses işleme ve diğer işlemleri gerçekleştirebilir. AHD video kaydedici, IP olanların aksine CCTV, HDCCTV ve IP video kaydediciler den ses-video ve diğer akımları alabilir. Bu durumda bir dijital işlemci (SoC), analog ses-video sıkıştırma işlemini gerçekleştirir ama dijital akım için (IP video kameralar) SoC düzenli IP video kaydediciler gibi çoktan sıkıştırılmış olan birini alır.

1- Standart, herhangi bir üreticinin bu teknolojinin sahibi adına sınırsız olarak teknolojiyi baz alarak çözümler geliştirebileceği anlamına gelir.
2- Fonksiyonel çift, video kamerada uygulanan matris ve işlemci türü anlamına gelir.
3- Sinyal tipi, video kamera ve video kaydediciye hangi hat üzerinden sinyalin iletildiğini belirtir.
4- İzlenen görüntünün görsel algısı verilen teknolojinin ekipmanları tarafından oluşturulmaktadır: ekipmanların yokluğu, çizgi netliği, doygunluk ve bir görüntünün diğer özellikleridir.
5- Uyumluluk, ekipmanların bir nesne üzerinde mevcut koaksiyel ağları kullanarak başarıyla çalışması anlamına gelmektedir.
6- Video kaydedicinin kabiliyetleri aynı anda üç tür video kamera ile çalışmadır: standart analog, HDCCTV ve IP olanlar.
7- Çözüm zorluğu proje geliştirme, tipik bir video izleme sisteminin kurulumu ve çalıştırılması demektir.
8- Bakım, mühendislerin ve video izleme sistemlerinin operatörlerinin bilgi ve becerilerinin gereklilik düzeyini belirlemektedir.

Karşılaştırma tablosu, HDCCTV pazarının belirgin liderleri ve büyük ihtimalle video izleme sistemlerinin tüm piyasalarının üç teknolojiden oluşabileceğini göstermektedir, bunlar; HDCVI, HDCCTV ve yakın bir zamanda AHD’dir.

Öte yandan HDCVI teknolojisi HDTVI ile karşılaştırılmaktadır ve AHD ise özeldir. Bu video izleme sistemi üreticilerinin çözümlerinde, teknolojik genişlemede bir kısıtlama oluşturur. Bu şu anlama gelmektedir; HDCVI teknolojisinin kullanım hakkını satarak, HDCVI teknolojisinin sahibi Dahua, diğer üreticilerin çözümlerine kıyasla kendi ürününde teknik ve mali liderliği sağlamak için tüm fırsatlara sahiptir.

Başka bir açıdan bakıldığında ise HDTVI ve AHD teknolojileri arasında hiçbir fark yoktur ama AHD NEXTCHIP firması tarafından üretilmiştir. Bu firmanın ürünleri birçok video izleme sistemleri üreten üreticilerin video kaydedicileri ve video kameralarında kullanılmaktadır. Bu da önümüzdeki yıllarda AHD teknolojisinin daha geniş bir kitle tarafından kullanılacağı anlamına gelmektedir.

Tüm bunlara göre, AHD teknolojisinin önümüzdeki yıllarda video izleme sistemleri pazarında en popüler teknoloji olacağını tahmin etmek çok kolay olacaktır.

Bu nedenle video izleme sisteminden yüksek görüntü kalitesi, ses kayıt / oynatma yeteneği ve 500 m mesafeden cihaz PTZ kontrolü ve daha fazlası beklenmektedir. Müşteri çok sınırlı bir bütçesi vardır ve video gecikme ile başa çıkmaya hazır değildir. İlk dikkat edilmesi gereken konular ise bakım zorluğu, olası altyapı sorunları, dış ağ üzerinden izinsiz video izleme sistemi erişim riski, tek bir üreticiye bağımlılıktır. AHD teknolojisi video izleme pazarındaki birçok katılımcı tarafından geliştirilen bir teknoloji ve kesinlikle en uygun seçimdir. Ayrıca, AHD video kaydediciler analog ve IP video kameralar da dâhil olmak üzere karma sistemlerde mükemmel bir çözüm olabilirler.İLETİŞİM

  • (+90) 212 222 99 88
  • satis@mesaguvenlik.com
  • (+90) 212 220 11 31

  • Perpa Tic. Mer. A Blok Kat:8 No:801
    Okmeydanı - Şişli / İSTANBUL
© Mesa Güvenlik A.Ş. 2014 - Tüm Hakkı Saklıdır